US 70 over Running Water Draw
Fair Condition97 years old3,294 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.8 Mi W Of IH 27 |
| Carries | US 70 |
| Crosses | Running Water Draw |
| Coordinates | 34.18964, -101.76229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 160.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1952) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,294 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050960014504005 |