IH 30 EB over Coombs Creek
Good Condition20 years old109,293 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.6 Mi W Of IH 35e |
| Carries | IH 30 EB |
| Crosses | Coombs Creek |
| Coordinates | 32.76511, -96.84141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 664.0 ft (202.4 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 2874.1 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 109,293 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804318 |