IH 30 EB over Sylvan AVE
Good Condition20 years old54,647 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 1.5 Mi W Of IH 35e |
| Carries | IH 30 EB |
| Crosses | Sylvan AVE |
| Coordinates | 32.76729, -96.83575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 262.1 ft (79.9 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 2069.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54,647 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804319 |