IH 35 E NB over Reunion BLVD
Good Condition10 years old104,372 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.35 Mi N Of IH 30 |
| Carries | IH 35 E NB |
| Crosses | Reunion BLVD |
| Coordinates | 32.77505, -96.81099 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Area | 2309.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104,372 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804533 |