Dc 1 To IH 30 WB over IH 35e/riverfront BLVD
Good Condition10 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.3 Mi S Commerce ST |
| Carries | Dc 1 To IH 30 WB |
| Crosses | IH 35e/riverfront BLVD |
| Coordinates | 32.77141, -96.81203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2002.0 ft (610.2 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 5186.7 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 19 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804539 |