Direct Conn 11 over Reunion BLVD
Good Condition10 years old6,116 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.01 Mi W Of IH 35e |
| Carries | Direct Conn 11 |
| Crosses | Reunion BLVD |
| Coordinates | 32.77476, -96.81198 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 357.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,116 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804534 |