Dc 11 To Ih30 WB over Riverfront Blvd/ramp 37
Good Condition10 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.3 Mi NW Houston ST |
| Carries | Dc 11 To Ih30 WB |
| Crosses | Riverfront Blvd/ramp 37 |
| Coordinates | 32.77206, -96.81223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1412.1 ft (430.4 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 4992.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570106804538 |