Lp 20 SB over Chacon Creek Trib No. 2
Good Condition15 years old10,100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.55 Mi S Of SH 359 |
| Carries | Lp 20 SB |
| Crosses | Chacon Creek Trib No. 2 |
| Coordinates | 27.48822, -99.44373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1363.8 ft (415.7 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 8189.3 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,100 (2010) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400008616187 |