Santa Clara ST over Tinaja Creek
Good Condition41 years old549 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.40 Mi E Of US 83 |
| Carries | Santa Clara ST |
| Crosses | Tinaja Creek |
| Coordinates | 27.48321, -99.46591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 207.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 549 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AJ5193001 |