San Salvador ST over Tinaja Creek
Good Condition38 years old839 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.50 Mi E Of US 83 |
| Carries | San Salvador ST |
| Crosses | Tinaja Creek |
| Coordinates | 27.48139, -99.46502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 211.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 839 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AJ9945001 |