S New York AVE over Drainage Ditch
Fair Condition36 years old3,830 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.45 Mi S Of Lp 20 |
| Carries | S New York AVE |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.48378, -99.46646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,830 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400B01150001 |