Interstate 10 over Military AVE
Fair Condition62 years old258,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-010-r5.76-la |
| Carries | Interstate 10 |
| Crosses | Military AVE |
| Coordinates | 34.03144, -118.42803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 97.8 ft (29.8 m) |
| Deck Width | 164.4 ft (50.1 m) |
| Deck Area | 2720.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 258,000 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1640 |