Lp 20 over US 59
Fair Condition18 years old22,120 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | Lp 20 @ US 59 |
| Carries | Lp 20 |
| Crosses | US 59 |
| Coordinates | 27.52871, -99.44553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 304.1 ft (92.7 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 2373.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,120 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400054201071 |