US 59 over Drainage Ditch
Good Condition78 years old44,462 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 2.50 Mi E Of IH 35 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.52985, -99.46221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 107.6 ft (32.8 m) |
| Deck Area | 321.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,462 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 222400054201003 |