US 59 over Chacon Creek
Good Condition20 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 3.30 Mi E Of IH 35 |
| Carries | US 59 |
| Crosses | Chacon Creek |
| Coordinates | 27.52847, -99.44950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Area | 2430.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2011) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400054201091 |