Interstate 10 over Coventry Place
Fair Condition62 years old258,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-010-r5.99-la |
| Carries | Interstate 10 |
| Crosses | Coventry Place |
| Coordinates | 34.03158, -118.42435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Area | 2020.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 258,000 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1634 |