S Louisiana AVE over Tinaja Creek
Good Condition41 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.40 Mi S Of Loop 20 |
| Carries | S Louisiana AVE |
| Crosses | Tinaja Creek |
| Coordinates | 27.48411, -99.46852 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 125.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AJ9210001 |