Quail Creek RD over Drainage Ditch
Fair Condition34 years old6,445 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Webb |
| Location | 0.20 Mi SW Of FM 1472 |
| Carries | Quail Creek RD |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 27.58837, -99.51406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 273.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,445 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 222400AL6042001 |