Evertts Road over W Br Nansemond River
Fair Condition63 years old1,738 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.69 To 604 / 0.01 To 602 |
| Carries | Evertts Road |
| Crosses | W Br Nansemond River |
| Coordinates | 36.83881, -76.62659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 265.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,738 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022093 |