Girl Scout Road over Exchange Creek
Fair Condition64 years old428 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.10 To 460 / 0.30 To 606 |
| Carries | Girl Scout Road |
| Crosses | Exchange Creek |
| Coordinates | 36.80735, -76.62251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 255.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 428 (2002) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022102 |