Godwin Blvd. over West.br.nansemond River
Fair Condition42 years old11,371 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 3.46 Mi.fr.int.rte. 460 |
| Carries | Godwin Blvd. |
| Crosses | West.br.nansemond River |
| Coordinates | 36.80618, -76.57584 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 799.9 ft (243.8 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 3096.3 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,371 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022001 |