Exeter Drive over Lake Prince
Fair Condition59 years old537 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.25 To 611 / 0.55 To 604 |
| Carries | Exeter Drive |
| Crosses | Lake Prince |
| Coordinates | 36.80933, -76.65444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 281.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 537 (2005) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022104 |