Girl Scout Road over Lake Prince
Good Condition36 years old428 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.9 Mi.fr.int.rte. 604 |
| Carries | Girl Scout Road |
| Crosses | Lake Prince |
| Coordinates | 36.80266, -76.62814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 332.0 ft (101.2 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 840.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 428 (2002) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022103 |