Is 264 over First Colonial Road
Fair Condition59 years old54,321 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 2.66 Mi.fr.int.rte. 414 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | First Colonial Road |
| Coordinates | 36.84549, -76.02097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Area | 2611.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54,321 (2022) |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022239 |