Is 264 over Great Neck Creek
Fair Condition59 years old54,321 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.97 Mi. From Int.rte.408 |
| Carries | Is 264 |
| Crosses | Great Neck Creek |
| Coordinates | 36.84720, -76.00413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Area | 2125.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54,321 (2022) |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022242 |