Road "a" Extension over Diaah And Metrorail
Fair Condition37 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 0.75 Miles To Va Route 28 |
| Carries | Road "a" Extension |
| Crosses | Diaah And Metrorail |
| Coordinates | 38.96153, -77.44128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 396.0 ft (120.7 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 2051.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100024P0000000 |