Ramp "g" over Ramp "r"
Fair Condition34 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 0.2 Miles From Airport Te |
| Carries | Ramp "g" |
| Crosses | Ramp "r" |
| Coordinates | 38.85672, -77.04506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 272.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2110003P0000000 |