Gwmp over North Entrance To Nation
Fair Condition85 years old15,661 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 1.1 Miles South Of I-395. |
| Carries | Gwmp |
| Crosses | North Entrance To Nation |
| Coordinates | 38.85728, -77.04667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 108.3 ft (33 m) |
| Deck Area | 597.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,661 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300021P0000000 |