Ramp "a" over Ramp "g"
Good Condition32 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 0.3 Miles From Airport Te |
| Carries | Ramp "a" |
| Crosses | Ramp "g" |
| Coordinates | 38.85756, -77.04528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 292.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2110006P0000000 |