Ramp "a" over Metrorail
Good Condition30 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 0.4 Miles From Airport Te |
| Carries | Ramp "a" |
| Crosses | Metrorail |
| Coordinates | 38.85764, -77.04611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 260.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2110005P0000000 |