Yorktown West Tour over Beaverdam Creek
Fair Condition51 years old270 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 1.3 Miles West Of U.s. Ro |
| Carries | Yorktown West Tour |
| Crosses | Beaverdam Creek |
| Coordinates | 37.20283, -76.52017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 72.5 ft (22.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 121.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 270 (2007) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290002P0000000 |