Colonial Parkway over U.s. Route 17
Fair Condition70 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 1.0 Mile South Of Route 2 |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | U.s. Route 17 |
| Coordinates | 37.22889, -76.51500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 417.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290006P0000000 |