Colonial Parkway over Yorktown Creek
Fair Condition71 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 0.1 Miles East Of U.s. Ro |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Yorktown Creek |
| Coordinates | 37.22972, -76.51253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 747.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290005P0000000 |