Yorktown West Tour over Crawford RD (va 637)
Fair Condition70 years old369 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 0.1 Miles West Of Nps Rou |
| Carries | Yorktown West Tour |
| Crosses | Crawford RD (va 637) |
| Coordinates | 37.21522, -76.52917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 78.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 369 (2007) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290003P0000000 |