Yorktown West Tour over U.s. Route 17
Fair Condition67 years old369 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 0.9 Miles South Of Coloni |
| Carries | Yorktown West Tour |
| Crosses | U.s. Route 17 |
| Coordinates | 37.21558, -76.51489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.4 ft (49.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 292.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 369 (2007) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290004P0000000 |