Colonial Parkway over Indian Field Creek
Fair Condition93 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 1.8 Miles Northwest Of Ro |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Indian Field Creek |
| Coordinates | 37.26906, -76.55772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.5 ft (40.4 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 505 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290010P0000000 |