Colonial Parkway over Naval Weapons Road
Fair Condition95 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | James City |
| Location | 1.7 Miles Northwest Of U. |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Naval Weapons Road |
| Coordinates | 37.24883, -76.53228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 158.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290009P0000000 |