Colonial Parkway over Felgates Creek
Fair Condition45 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 4.4 Miles Northwest Of Ro |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Felgates Creek |
| Coordinates | 37.27403, -76.58617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 275.6 ft (84 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 1,428 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290011P0000000 |