Colonial Parkway over North Pier Naval Access
Fair Condition64 years old5,569 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | York |
| Location | 1.5 Miles Northwest Of U. |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | North Pier Naval Access |
| Coordinates | 37.25547, -76.54161 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 391.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,569 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290008P0000000 |