I-5 over S-s Ramp I-705 To SR 7
Fair Condition61 years old4,393 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 1.4 N Jct SR 16 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | S-s Ramp I-705 To SR 7 |
| Coordinates | 47.23316, -122.43192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 654.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,393 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007326D0000000 |