I-5 Ramp over Cmstpp Rr
Good Condition62 years old17,238 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 0.2 N Jct I-5 |
| Carries | I-5 Ramp |
| Crosses | Cmstpp Rr |
| Coordinates | 47.23281, -122.43071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,238 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007326F0000000 |