I-5 Hov over I-705 SR 7 Ramps Rr
Fair Condition62 years old74,394 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 1.3 N Jct SR 16 |
| Carries | I-5 Hov |
| Crosses | I-705 SR 7 Ramps Rr |
| Coordinates | 47.23314, -122.43378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 816.9 ft (249 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 3859.5 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74,394 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007326A0000000 |