N-n Ramp over SR 7 SB Ramp
Good Condition62 years old25,622 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 1.4 N Jct SR 16 |
| Carries | N-n Ramp |
| Crosses | SR 7 SB Ramp |
| Coordinates | 47.23278, -122.43314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 949.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,622 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007326C0000000 |