SR 7 NB over SR 7 SB
Good Condition61 years old15,025 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | 5.6 N Jct SR 512 |
| Carries | SR 7 NB |
| Crosses | SR 7 SB |
| Coordinates | 47.23259, -122.43197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 806.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,025 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007326E0000000 |