I-5 over Klickitat DR
Fair Condition61 years old106,282 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5.0 N Jct SR 516 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | Klickitat DR |
| Coordinates | 47.45750, -122.26422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 1257.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106,282 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401D0000000 |