Klickitat DR over I-5
Poor Condition62 years old15,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5.0 N Jct SR 516 |
| Carries | Klickitat DR |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.45767, -122.26381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 1013.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,000 (2002) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401C0000000 |