N-w Ramp over I-405 E-n S-n Ramps
Fair Condition60 years old12,607 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5.2 N Jct SR 516 |
| Carries | N-w Ramp |
| Crosses | I-405 E-n S-n Ramps |
| Coordinates | 47.46181, -122.26278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 497.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,607 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401H0000000 |