I-5 over E-n Ramp
Good Condition61 years old106,282 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5.2 N Jct SR 516 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | E-n Ramp |
| Coordinates | 47.46228, -122.26553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 168.0 ft (51.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Area | 1274.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106,282 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401G0000000 |