Ramp I-5 To I-405 over Ramp SR 518 To I-5
Good Condition60 years old34,031 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 5.2 N Jct SR 516 |
| Carries | Ramp I-5 To I-405 |
| Crosses | Ramp SR 518 To I-5 |
| Coordinates | 47.46247, -122.26533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 568.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,031 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401I0000000 |