I-405 over I-5
Fair Condition61 years old36,877 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | Jct I-5 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.46267, -122.26617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 556.1 ft (169.5 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 2678.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,877 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007401J0000000 |